Практично кожен фрилансер неодноразово чув від більш досвідчених колег рекомендацію обов’язкового укладення договору із замовником. Але всі вперто ігнорують цю пораду. Причина насправді проста, і вона криється в нерозумінні, навіщо потрібен такий договір, що в ньому відображають.
Договір – необхідність для фрілансера і копірайтера, зокрема. Це дає змогу окреслити коло обов’язків і прав, які ставляться перед працівником щодо роботи з певними замовленнями, проєктами або замовником загалом. Іншими словами, це хороший спосіб:
А також це стане додатковим аргументом, якщо знадобиться звернення до суду. На жаль, подібне не є рідкістю у випадку з недобросовісними замовниками. Тобто на запитання – чи потрібен договір роботодавця та фрилансера, відповідь – так.
Причина в небажанні оформлення договору полягає в його уявній юридичній складності. Далеко не кожен фрилансер не тільки має диплом юриста, а й просто розуміється на юридичних поняттях. На ділі все набагато простіше. Насиченість цього паперу юридичними термінами і часті відсилання до статей законів зовсім не страшна і навіть абсолютно необов’язкова. Альтернативне рішення – написання простого договору, тобто зрозумілими словами, без заглиблення в юриспруденцію. Основне завдання – домогтися ясності з таких питань:
Загалом важливо зрозуміти, що договір є відображенням бізнес-процесів і загальною домовленістю сторін про їхню взаємодію. Вони повинні відображати не тільки загальні тонкощі робочого процесу, а й розв’язання можливих негативних подій і спірних ситуацій. Це набір обіцянок, термінів, санкцій для кожної зі сторін договору.
Щоб не потрапити в трудове рабство, потрібно пам’ятати про деякі тонкощі.
Основне правило говорить: якщо щось здається очевидним вам, це не означає, що інша сторона бачить усе так само. Найкраще рішення – занесення всіх відомостей до договору в письмовому вигляді. Тепер зрозуміло, як має бути складено договір, і на що потрібно звернути пильну увагу. Ще одна важлива особливість – ніколи не можна поспішати. Завжди потрібно просити копію договору на руки (якщо є така можливість). Це краще, ніж надсилати на e-mail. Після цього потрібно обов’язково попрацювати з текстом, а саме:
Перше, на що потрібно звертати увагу, – це права та обов’язки. Враховуйте, що права однієї сторони обов’язково перетікають в обов’язки іншої. Якщо цього немає, краще насторожитися. Припустимі обов’язки і без права. Друге – обов’язки і відповідальність. Халатне виконання поставлених завдань призводить до відповідальності. Уважно ознайомтеся з тим, що на вас чекає в разі порушення термінів тощо. Можуть бути вказані штрафи, санкції або інші види відповідальності. Вивчати цей бік питання потрібно для того, щоб переконатися у своїй захищеності, адекватності штрафів. Третє – розкладіть ланцюжок процесів від самого початку до приймання робіт. Це дасть змогу наочно зрозуміти, що саме потрібно, а отже, проблеми не виникнуть. Усе незрозуміле краще відразу уточнювати. Це ж стосується і можливих каламутних формулювань. Уважне вивчення договору під час складання запобігає можливим проблемам. У результаті ви будете надійно захищені і зможете безпечно працювати.