Як скласти договір із замовником і не потрапити в рабство

Головна \ Блог \ Як скласти договір із замовником і не потрапити в рабство
Агентство Копірайтингу Марії Літарової /  17.11.2024 / Без категории

Як скласти договір із замовником і не потрапити в рабство

Практично кожен фрилансер неодноразово чув від більш досвідчених колег рекомендацію обов’язкового укладення договору із замовником. Але всі вперто ігнорують цю пораду. Причина насправді проста, і вона криється в нерозумінні, навіщо потрібен такий договір, що в ньому відображають.

Чи справді потрібен договір?

Договір – необхідність для фрілансера і копірайтера, зокрема. Це дає змогу окреслити коло обов’язків і прав, які ставляться перед працівником щодо роботи з певними замовленнями, проєктами або замовником загалом. Іншими словами, це хороший спосіб:

  • полегшити процес отримання фінансів;
  • позбавити від необґрунтованих вимог;
  • запобігти переробці, особливо на безоплатній основі.

А також це стане додатковим аргументом, якщо знадобиться звернення до суду. На жаль, подібне не є рідкістю у випадку з недобросовісними замовниками. Тобто на запитання – чи потрібен договір роботодавця та фрилансера, відповідь – так.договор копирайтер-заказчик

Чому люди не поспішають його оформляти?

Причина в небажанні оформлення договору полягає в його уявній юридичній складності. Далеко не кожен фрилансер не тільки має диплом юриста, а й просто розуміється на юридичних поняттях. На ділі все набагато простіше. Насиченість цього паперу юридичними термінами і часті відсилання до статей законів зовсім не страшна і навіть абсолютно необов’язкова. Альтернативне рішення – написання простого договору, тобто зрозумілими словами, без заглиблення в юриспруденцію. Основне завдання – домогтися ясності з таких питань:

  • які обов’язки фрілансера;
  • які в нього є права;
  • що зобов’язується виконувати роботодавець;
  • нерідко прописують деталі заробітної плати та умови виплат;
  • також можуть вказати зобов’язання автора в оперативному внесенні правок, наданні звітів тощо.

Загалом важливо зрозуміти, що договір є відображенням бізнес-процесів і загальною домовленістю сторін про їхню взаємодію. Вони повинні відображати не тільки загальні тонкощі робочого процесу, а й розв’язання можливих негативних подій і спірних ситуацій. Це набір обіцянок, термінів, санкцій для кожної зі сторін договору.

Що потрібно знати, щоб не потрапити в рабство?

Щоб не потрапити в трудове рабство, потрібно пам’ятати про деякі тонкощі.

  1. Договір має бути простим. Якщо людина не надто розуміється на бізнесі чи технологіях суб’єкта, немає гарантії, що вона зрозуміє тонкощі написаного.
  2. Папір має бути просто складений. Усе написане завжди трактуватиметься буквально, а не так, як хоче бачити написане та чи інша сторона.
  3. Документ обов’язково має бути повним. Усні домовленості мають бути повністю виключені. Усе має бути відображено на папері, навіть якщо це здається дрібним і незначним.

Основне правило говорить: якщо щось здається очевидним вам, це не означає, що інша сторона бачить усе так само. Найкраще рішення – занесення всіх відомостей до договору в письмовому вигляді. Тепер зрозуміло, як має бути складено договір, і на що потрібно звернути пильну увагу. Ще одна важлива особливість – ніколи не можна поспішати. Завжди потрібно просити копію договору на руки (якщо є така можливість). Це краще, ніж надсилати на e-mail. Після цього потрібно обов’язково попрацювати з текстом, а саме:

  • читайте повільно і вдумливо;
  • не звертайте увагу, якщо кваплять;
  • вдумливо прочитайте, хоча б один раз, щоб не проґавити якісь деталі;
  • знайдіть те, що впадає в око і викликає запитання, поставте їх за потреби;
  • дайте прочитати папір близькій людині або знайомому і попросіть їх відзначити те, що їм здається підозрілим;
  • відкладіть папір убік і через кілька годин, а краще наступного дня, перегляньте ще раз.

Чому приділити пильну увагу?

Перше, на що потрібно звертати увагу, – це права та обов’язки. Враховуйте, що права однієї сторони обов’язково перетікають в обов’язки іншої. Якщо цього немає, краще насторожитися. Припустимі обов’язки і без права. Друге – обов’язки і відповідальність. Халатне виконання поставлених завдань призводить до відповідальності. Уважно ознайомтеся з тим, що на вас чекає в разі порушення термінів тощо. Можуть бути вказані штрафи, санкції або інші види відповідальності. Вивчати цей бік питання потрібно для того, щоб переконатися у своїй захищеності, адекватності штрафів. Третє – розкладіть ланцюжок процесів від самого початку до приймання робіт. Це дасть змогу наочно зрозуміти, що саме потрібно, а отже, проблеми не виникнуть. Усе незрозуміле краще відразу уточнювати. Це ж стосується і можливих каламутних формулювань. Уважне вивчення договору під час складання запобігає можливим проблемам. У результаті ви будете надійно захищені і зможете безпечно працювати.

Дивитися всі статті
Останні додані статті:
НАШІ ПОСЛУГИ
індивідуальний копірайтинг для максимального впливу
Копирайтинг, SEO и редактура
Платформи та носії
Нішеві тексти
Переклад та локалізація
Розробка та Дизайн
Копірайтинг 18+ мовами
Маркетинг і реклама
Контакти
Хочете перейти від слів до справи? Зв'яжіться з нами просто зараз!
Адреса головного офісу:
Україна, м. Харків,
вул. Новгородська 3а, оф. 502а
Режим роботи:
пн-пт з 9:00 - 18:00

Копірайтинг агенція Марії Літарової

Ще месенджери:
Соціальні мережі:
Принимаем 10 видов платежей: