UX-копірайтинг – це не просто написання статей на певну тему. Це розробка певних фраз і слів, які будуть відображені тим, хто працює з будь-яким програмним забезпеченням. По суті, це створення своєрідної розмови між конкретним додатком і людиною, яка його використовує. У чомусь це простий копірайтинг, а в іншому – тонка ювелірна робота. Дуже важливі спільність, уважність до деталей, конкретика і точність. Тільки так аудиторія зможе зрозуміти і комфортно використовувати контекст на практиці.
UX-копірайтинг являє собою написання текстів і складання їхніх окремих частин за особливими правилами. Багато в чому це пояснюється специфікою – контекст робиться для програм і застосунків, середовища, де відбувається його створення (переважно компанії технологічного профілю). Цей контекст несе деякі обмеження для UX-копірайтингу. Зокрема, важлива стислість повідомлень, але вони мають бути простими для розуміння. Кожен короткий запис приховує багато сенсу. Це доволі концентрована мова, і не так-то просто її опанувати. Багато фахівців навіть порівнюють її з поезією. UX-копірайтинг – це мистецтво, створене для того, щоб клієнт і бізнес-організації могли легко досягати поставлених цілей. Спільно із зовнішньою картинкою і тонкощами взаємодії в підсумку створюється цілісний і унікальний продукт. Є важливі особливості цього виду копірайтингу, які полягають у необхідності бути:
Найпростіше зрозуміти, як саме працює UX-копірайтинг на конкретному прикладі. Нижче два скріни: взаємодія з клієнтами компанії Lyft Line і uberPool.Це наочний приклад того, як працює Lyft Line. Тут наголос зроблено на максимальну взаємодію клієнта, на те, щоб зацікавити його. Компанія не просто просить уточнити кількість пасажирів, а й детально пояснює, які причини існування межі. Далі потрібно вибрати кількість місць. Спілкування ведеться в дружній манері, що подобається більшій кількості клієнтів.Це приклад функціонування uberPool. Було обрано максимально лаконічний підхід, прибрано все, що може здатися зайвим. У результаті виходить злегка сухувато. По-перше, компанія починає з прямого запитання про необхідну кількість місць і надає дві прості цифрові відповіді. На практиці обидва варіанти життєздатні. Це хороші приклади того, наскільки різним може бути UX-копірайтинг. Щоб визначитися з кращим варіантом для конкретної організації, потрібно враховувати таке:
Є багато й інших чинників, які точно потрібно враховувати. Важливо домогтися єдиного сприйняття з брендом, максимальної зручності. Підхід до UX-копірайтингу обов’язково має бути відповідальним, адже він мимоволі має великий вплив на доходи компанії, утримання нових клієнтів і загалом формує враження від організації.
Найчастіше UX-копірайтинг використовується в компаніях, які займаються розробками програмного забезпечення. А також його можуть задіяти в організаціях цифрового типу. Зрідка його “іменують” стратегією контенту, але насправді це ширша сфера, куди також входять маркетинг і архітектура інформаційного типу. Практично кожна людина щодня стикається з UX-копірайтингом, хоча й не помічає цього. Відбувається все в момент користування інтернетом або ж будь-якими додатками. А не помічаєте ви цього завдяки тому, що робота зроблена на відмінно фахівцями своєї справи. UX-копірайтинг – напрямок, який і далі буде затребуваним. Зараз проєктується величезна кількість різних застосунків, і такі фахівці надзвичайно затребувані. Перспективи саме у цього виду копірайтингу дуже великі, і це не найпростіший тип, незважаючи на уявну візуальну легкість. Це велика праця розробити контекст так, щоб він був усім зрозумілий і доступний.